Vestuvių fotografai Jums norėtų pasakyti, bet ne visada išdrįsta…
Renkantis fotografą savo vestuvėms, jaunavedžiams neretai iškyla daugybė įvairių klausimų į kuriuos, atsako vestuvių fotografai. Vestuviniai žurnalai pateikia sąrašą klausimų, kuriuos kiekviena pora turėtų užduoti fotografui. Pateikiame sąrašą klausimų, kuriuos, artėjant vestuvėms, tikrai norėsite užduoti fotografui. Taip pat keletą dalykų, kuriuos fotografai norėtų pasakyti Jums, bet nedrįsta…
Dažniausiai užduodami klausimai fotografams ir jų atsakymai:
- Kaip išsirinkti gerą fotografą?
Kai iš gausybės internete savo paslaugas siūlančių fotografų išsirinksite kelis labiausiai patikusius (vadovaudamiesi kainos, atstumo, darbo trukmės, ankstesnių jo darbų ir pan. kriterijais), susiaurinkite ratą iki kelių geriausių. Tuomet, būtinai planuokite susitikimą su jais. Įsitikinkite, kad susitinkate ne su pardavimų konsultantais ar studijų savininkais, o su tokiais asmenimis, kurie žinos, kaip dirbama vestuvėse. Turite susipažinti ir pasitikėti savo fotografu: tik tokiu atveju žinosite, kad jo rankose nuotraukos įgaus žavesio ir magijos. Jums turi patikti ne tik fotografo nuotraukos, bet ir pats fotografas! Savo vestuvių dieną su juo praleisite daug laiko.
- Kiek nuotraukų gausiu?
Vestuvių fotografai paprastai nufotografuoja nuo 50 iki 100 nuotraukų per vieną darbo valandą. Tad, jei fotografą samdote, pvz., penkioms valandoms, jis padarys mažiausia 500 nuotraukų. Gali pasirodyti daug, tačiau jūsų vestuvių fotografas pro akis stengsis nepraleisti net mažos detalės ar akimirkos. Tačiau turėtumėte žinoti, kad iš šio kiekio atrenkama iki 40 proc. nuotraukų galutiniam sutvarkymui ir pateikimui klientui.
- Man patinka nuotraukos sulietu fonu. Kaip jos nufotografuojamos?
Kalbate apie siaurą ryškumo zoną. Šis efektas gaunamas naudojant profesionalius objektyvus, kurie intensyviai susifokusuoja į reikiamą objektą. Jei tokių nuotraukų norite turėti savo albume, savo norus dar pirmojo susitikimo metu aptarkite su fotografu. Išsiaiškinkite, ar jis turi tokią įrangą ir galės patenkinti Jūsų pageidavimą.
- Pastebėjau, kad vieno fotografo nuotraukos – švelnios, pastelinės, kito – visiškai švarios, o trečio – lyg būtų fotografuotos senoviniame filme. Nuo ko tai priklauso?
Kiekvienas fotografas, naudodamasis kompiuterine įranga, nuotraukas redaguoja savitai. Didžioji dalis fotografų atlieka įprastines apšvietimo ir spalvų korekcijas, tačiau norint nuotraukoms suteikti išskirtinumo, galima naudoti redagavimo programinę įrangą. Šiuo metu populiariausi stiliai yra šie:
- Švarus: redaguotas tik šiek tiek, kuo natūraliau atrodantis
- Matinis: žemas kontrastas ir prislopintos pastelinės spalvos, primena vintažinį filmą
- Aukštas kontrastas: ryškus, įvairiomis spalvomis trykštantis vaizdas
- Kodėl vestuvių fotografo paslaugos tokios brangios?
Šis klausimas, bene dažniausiai užduodamas internetiniuose portaluose. Vestuvių fotografavimas, nors kai kam atrodo lengvas uždarbis, nėra paprastas darbas. Skaičiuojami ne tik privalomi dalykai: įrangos draudimas, mokesčiai, programinė įranga, reklama, albumai, įrangos gabenimas, studijos išlaidos, bet ir paties fotografo užmokestis. Be to, profesionalūs vestuvių fotografai turi daugiau nei 15 tūkst. eurų kainuojančią įrangą, o Jų darbo laikas dažnai, neribojamas (prisimenate tuos 500 nuotraukų? Vien joms redaguoti prireikia keleto dienų). Tad nereikia stebėtis, kad dauguma minimalų atlyginimą gavusių fotografų savo karjerą užbaigia prabėgus vos keleriems metams.
- Kaip galiu įsitikinti, kad savo nuotraukose atrodysiu gerai?
Svarbiausia – pasitikėti savo fotografu ir atsipalaiduoti. Jei esate įsitempę, tai matysis ir nuotraukose. Todėl būtinai pasilikite šiek tiek laisvo laiko vestuvių dienos tvarkaraštyje, kad netektų skubėti. Taip pat pasistenkite gerai išsimiegoti ir gerti daug vandens.
- Girdėjau apie shoot and burn fotografiją. Skamba gana skausmingai. Kas tai?
Shoot and burn (liet. fotografuok ir įkelk) – taip įvardijamas procesas, kai vestuvių metu nufotografuotos nuotraukos iškart įrašomos į diską. Neatliekami jokie redagavimo darbai. Paprastai tai būna labai pigu. Ir ne be priežasties. Blogas apšvietimas – neištaisytas, nepašalinti dėmesį blaškantys elementai, o kur dar spuogeliai ar įvairūs krislai…
Ir, žinoma, skaitmeninėms nuotraukoms nederėtų leisti „pūti“ kietajame diske. Leiskite fotografui demonstruoti jūsų nuotraukas pristatant savo darbus. Neslėpkite savo vestuvių nuotraukų kietajame diske ar nuotraukų albume. Vestuvių fotografai pataria namuose pasikabinti vieną ar dvi dideles vestuvių fotografijas. Juk pasijusite geriau vien tik prisiminę tą nuostabią dieną.
- Ar mums reikėtų pirmojo žvilgsnio? Ir apskritai, kas tai yra?
Pirmasis žvilgsnis yra galimybė besituokiančioms poroms pamatyti būsimą sutuoktinį/ę dar prieš vestuvių ceremoniją. Tai puiki proga sumažinti įtampą ir kelias minutes praleisti dviese, nusiraminti. Neretai būtent šiuo momentu užfiksuotos nuotraukos būna pačios geriausios, nes akimirka – tokia tikra, o emocijos – nesuvaidintos. Reikėtų pažymėti, kad kai kurios poros netgi kartu ruošiasi!
- Ar man tikrai reikia antro fotografo?
Antras fotografas tikrai nėra būtinas, tačiau jį pasikvietę, gausite daugiau nuotraukų iš skirtingų perspektyvų. Dauguma profesionalių fotografų dirba su pagalbininkais, nešiojančiais įrangą ir dirbančiais su profesionaliu apšvietimu. Geriausia pasiklausti paties vestuvių fotografo, kaip jis pratęs dirbti. Gerų rezultatų pasiekti galima įvairiais būdais, bet dvejų fotografų darbas užtikrina kur kas aukštesnę kokybę.
- Kiek laiko likus iki vestuvių turėčiau užsisakyti fotografą?
Didžioji dalis populiariausių fotografų užsakymus priima likus metams iki vestuvių. Kuo Jūsų išsirinkta diena arčiau, tuo sunkiau bus pasisamdyti išsirinktą vestuvių fotografą. O jei išsirinktasis fotografas Jūsų dieną užimtas – nepanikuokite. Paklauskite jo, gal galėtų ką nors rekomenduoti. Jis turėtų žinoti, kas fotografuoja panašiu stiliumi ir galbūt turi laisvesnį grafiką.
- Juk galėsite šitai pafotošopinti, ar ne?
Tai priklauso nuo daugybės veiksnių. Profesionalus fotografas iš savęs reikalauja labai daug, bet svarbiausia – gauti kuo tobulesnį variantą naudojantis vien fotoaparatu. Pozavimas, vietovės pasirinkimas ar fotoaparato nustatymai gali daug ką „sutvarkyti“ dar iki paspaudžiant fotoaparato mygtuką. Jei Jūsų dėdė netyčia sugadins nuotrauką, kadras tiesiog bus pakartotas. Daug paprasčiau iš karto užfiksuoti gerą nuotrauką, nei redaguoti ją Photoshop programos pagalba. Nemažai fotografų ima papildomą mokestį už papildomą redagavimą šia programa, nes šis procesas užima nemažai laiko.
- Ar derėtų fotografui duoti arbatpinigių?
Toks klausimas užduodamas gana dažnai. Vestuvių fotografai arbatpinigių tikrai nesitiki, bet jų gavę visuomet maloniai jaučiasi. Žinoma, kai kurie jų patys atsisako.